İSTANBUL DEVLET TİYATROSU TARİHÇESİ

İSTANBUL DEVLET TİYATROSU TARİHÇESİ

İstanbul Devlet Tiyatrosu faaliyetleri ve seyirci sayısı ile Türkiye'nin en önemli tiyatrolarından biridir. 

1969'da İstanbul'da Kültür Sarayı'nın açılması ile birlikte Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan her hafta bir oyun gelerek İstanbul'da temsiller vermiştir. Kültür Sarayı'nda Devlet Tiyatrosu'nun idari ve bürokratik birimleri kurulmuştur. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun 1978-1979 sezonunda kuruluşuna kadar geçen on yıl boyunca bu uygulamalara devam edilmiştir. Kültür Sarayı 27 Kasım 1970 tarihinde Cadı Kazanı adlı oyunun gösterimi sırasında yanmış, bunun üzerine Devlet Tiyatrosu yeni bir sahne arayışına girmiştir. Taksim'deki Venüs Sineması kiralanmış ve Taksim Sahnesi adını almıştır. 


Kültür Sarayı 1978 yılında onarılmasının ardından Atatürk Kültür Merkezi adıyla hizmete girmiştir. İstanbul Devlet Tiyatrosu 1978-1979 sezonunda yerleşik kadro ile faaliyete geçmiştir. Resmi kuruluşundan 2007- 2008 sezonuna kadar toplam 234 oyun sergilenmiştir. Bu süre içinde Oda Tiyatrosu, Aziz Nesin Sahnesi (Birim Tiyatro), Cevahir Sahnesi ve Feridun Karakaya Sahnesi İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun sahneleri olmuştur. 

Taksim Sahnesi'nin yıkılarak yerine yeni bir kültür ve alışveriş merkezi yapılmasına karar verilmesiyle İstanbul Devlet Tiyatrosu Ağustos 2007' de tarihi sahnesine veda etmek zorunda kalmıştır. 

İstanbul Devlet Tiyatrosu tiyatro klasiklerinden modern oyunlara kadar geniş bir repertuarla seyircileriyle buluşmuş, Türkiye'nin birçok yöresine turneler yapmıştır.