MEDEA KALİ

      (1 Perde / 1 Saat)MEDEA KALİ
İlk Oynama Tarihi: 28 Ocak 2016

Gorgonların en korkuncu, göz göze geldiği her şeyi taşlaştıran Medusa ve Hindu mitindeki yaratan ve yok eden, koruyucu ana Tanrıça Kali kadın arketipleriyle harmanlanarak Laurent Gaudé tarafından yeniden ele alınan Medea efsanesi…

Argonot Jason, Yunan Mitolojisinde dünya iktidarının simgesi olan “Altın Post”u ele geçirmek için, Gürcü topraklarındaki Kolhis Krallığı’na gelir. Jason’a âşık olan kralın kızı büyücü Medea, güçleriyle onun “Altın Post”u almasına yardım eder; kardeşini öldürür ve baba yurdu Kolhis’i terk eder. Jason’un peşinden geldiği Korint’de yapayalnız kalan Medea, iktidar için Jason’un kralın kızıyla evleneceğini öğrendiğinde, intikam için çocuklarını öldürür.

Oyun, bu andan sonrasını konu alıyordur. Yunan topraklarını terk etmiş olan Medea çocuklarının mezarına geri döner. Öfkesi hala dinmemiştir. Onların bu topraklarda gömülü olmalarına katlanamaz. Yolda, tanımadığı bir adam onu izlemiştir. Yaklaşmaya cesaret edemeden… Çünkü çocuklarını öldürdükten sonra Medea’nın baktığı her şey artık taşlaşıyordur, Medusa olarak. Ama sadece o da değildir, çünkü Medea Kali Kolhis ovalarının çok daha uzağından gelmektedir. Ganj nehrinin kıyılarında bir parya* olarak doğmuş ve daha sonra Tanrıça Kali’nin güçlerine sahip olmuştur. Kali, hem Ana Tanrıça, kendisine sığınan aşağılanmış, dışlanmış, ezilmiş, zulme uğratılmış, zayıf yavrularını çok şiddetli ve vahşi şekilde koruyan; hem Kanlı Kara Dişi, evrendeki zararlı enerjileri uzaydaki kara delikler gibi yutup içine alarak, karanlığı yok eden; hem de Savaşçı Tanrıçadır.

Sadece ardındaki bu yabancının yaşamını sürdürmesine izin veriyordur, onun varlığını seviyor, onunla konuşuyordur. Bu yabancı belki de onun aşığı olacaktır, belki de en tehlikeli düşmanı?

*Parya: [1] (toplum bilimi) Hindistan'da toplumsal sınıfların dışında kalanlar.

[2] Herkes tarafından hor görülen ve aşağılanan kimse


Not: 13 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.OYUN FOTOĞRAFLARI
  • inferidii  16/04/2018 10:00:49

   Karanlık ve ağır bir oyun. Zeynep Utku'nun oyunculuğu mükemmel. Konunun işlenişi şahane. Çok vurucu. İri iri açılmış gözler ile takip ettiğiniz oyunda, Medea Kali'nin ağzından çıkanlar, her kulak için değil. Özetle böyle bir performansı izlediğim için şanslı olduğumu düşünüyorum.

  • GAZEL  25/01/2018 18:49:59

   Medea Yunanistan'ı ve çocuklarını, Medea anne Medea'yı, Medea kendisine aşık Jason'u, Medea aşık Medea'yı yakıyor .. Ben bu oyunu 2 kere seyrettim.. Ve lütfen tekrar gösterime girsin, yalvarıyorum.. Asla unutmadım, bir an bile.. Bu oyunu bu kadar büyük yapan Laurent Gaude mi ? Zeynep Utku mu, Musa Uzunlar mı? Hayır hayır ben bu soruyu yanıtlamayacağım. Bu sorunun yanıtı yok.. Atina'da yürürken her adımımda andım cümlelerini.. Seni çok seviyorum.. Medea ..

  • İkra  09/04/2017 23:58:23

   Merhaba, ben İkra.. Bugün Medea Kali ile tanıştım.. Hayır hayır.. Ben daha önce tanıştım. Ocak ayının 18'inde.. Gecenin yarısı eve koşarak gelen ve soluğunu tutmuş olarak bana izlediklerini anlatmaya çalışan Gazel ablam sayesinde tanışmıştım. Pek bir şey anlatamamıştı.. Sadece iki cümleydi tekrarlayıp durduğu : Ben güzeldim ve de dans edebiliyordum.. Düşünmeye bile fırsatım olmadı hemen o anda büyük bir hayranlık filizlendi kalbimde. Birlikte gideceğimize söz verdi ama günler geçti ve hala gidemedik.. Hep anlattı bana hep ve her konuşmamızda.. Farkında olmadan ve de henüz göremeden ben de anlatmaya başlamışım..Ve bugün gittik.07.04.2017.. Bu akşamın içinde Medea'yı izlemekten daha fazlası vardı. Söylerken bile inanamıyorum ama kulise çıktık ve Musa Uzunlar ile tanıştık, oturduk, sohbet ettik.. Fotoğraflar çekindik. Bu mükemmeldi..Sonra Zeynep Utku'nun kulisine geçtik.. O da dünya tatlısıydı.. Bu müthiş geceyi anlatacak cümlelerim yok ama yine de birşeyler yazmak istedim.............

  • GAZEL ben  19/01/2017 15:50:05

   Medea ... Zeynep Hanım... Musa Bey .. Medea Kali bir ay boyunca semtimdeki DT sahnesine gelmesini beklediğim ancak gelmeyince ben ona gittiğim oyun.. 18.01.2017 Cevahir Salon.. Beğeneceğimi biliyordum. Ben bu oyunu peşinen beğenmiştim, henüz görmeden.. Ama bulunduğum en karanlık tiyatro sahnesiydi. Karanlıkta kayboldum sanki, Sanki kaybolduk.. Medea'ya daha fazla kilitlenebilmek için kaybolduk .. Medea .. ''Ben güzeldim ve ben dans edebiliyordum; ama bana dans etmeyi kimse öğretmemişti.. Medea .. Seni izlerken nefes almayı unuttuğum, parmaklarımın kulaklarımdan aldığı sözcükleri hızlıca yazdığı, bir halhalın şıngırtısından başımın döndüğü bu geceyi nasıl unutabilirim .. Oyun bittikten sonra yarım saatten fazla bekledim Medea'yı görmek için ve hatta görebilmek için. Musa Bey ve Zeynep Hanım gerçekten dünya tatlısı iki sembol.. Ne söylesem de yetersiz ve naciz kalacak ama şunu söyleyebileceğimi zannediyorum ki ; Ya tekrar Medea Kali'ye gitmeliyim ya da bir daha asla tiyatroya gitmemeliyim .. !!!

  • Nilay Kırcı  19/12/2016 03:49:01

   Zeynep Utku'nun muhteşem oyunu seyirciyi sürekli yüksekte tutuyor. Çok etkileyici. Işık, ses, kostüm, makyaj harika. Yönetmen Musa Uzunlar ve tüm ekibe teşekkürler. Görülmesi gereken bir oyun. Ben bir kez daha gideceğim.

  • Nilüfer Koçyiğit  16/12/2016 17:08:34

   İnanılmaz bir oyundu. M u h t e ş e m bir oyunculuk, büyük bir emek ve gerçekten yansıtılan bir rol. 14 Aralık'ta sonunda bilet bulup izleme fırsatını yakaladım. İnanılmazdı. Bir saat soluksuz geçti. İki gündür hep aklımda. Sahneler gözümün önünden gitmiyor. Emeklerine, yüreklerine, ayaklarına sağlık. Zeynep Hanım bir harika!!

  • Alev Pınar   15/12/2016 18:43:03

   Dekor Kostüm tasarımlarının gözdoldurduğu oyun, Zeynep Utku'nun oyunculuğuyla taçlanıyor. Kısaca mutlaka gidip görülmesi gereken oyun. Tebrikler.

  • Nilgün Kurtkaya  14/12/2016 21:59:39

   İzlediğim en etkileyici oyundu. Zeynep Uyku'nun performansı ise tek kelime ile harikaydı. Dekor, ışık, makyaj ve kostümle birleşince başka diyarlara gittiğiniz birkaç saat geçirmenizi sağlıyor. Tavsiye ediyorum, izlenmesi gereken kalıpların dışında bir oyun.

  • Sarp Çetiner  14/12/2016 19:06:43

   Harikaydı, mutlaka herkes görmeli

  • Neslisah Bingol  14/12/2016 18:58:12

   Büyüleyici bir performans. Zeynep Utku duygulari o kadar guzel gecirdi ki soluksuz izledik. Tekrar tebrikler...

  • Seyhan Adıgüzel  14/12/2016 18:43:26

   Oyunu iki defa izledim,ikincisinde de ilki kadar büyük etkilendim. Bütün oyunları izlemeye çalışırım, Medea kali; çok farklı bir deneyim.. Dekor,kostüm,ışık,makyaj herşey çok etklieyici,ve büyüleyici bir performans 'Zeynep Utku''Musa Uzunlar' tebrikler ...

  • Seyhan adıgüzel  14/12/2016 18:39:39

   Oyunu iki defa izledim,ikincisinde de ilki kadar büyük etkilendim. Bütün oyunları izlemeye çalışırım, Medea kali; çok farklı bir deneyim.. Dekor,kostüm,ışık,makyaj herşey çok etklieyici,ve büyüleyici bir performans 'Zeynep Utku''Musa Uzunlar' tebrikler ...

  • Burcu Buğday  24/10/2016 12:10:35

   Oyun muhteşem ve büyüleyici

  • Can Kılınç  10/04/2016 01:55:34

   Muhteşem bir oyundu. Zeynep Utku tek başına dev bir kadro adeta. Cidden çok beğendim.

  • sevin şerbetci  03/02/2016 16:42:52

   klasik tiyatro örneği oyunda intikam aşk..... Medea üzerinden; insanın yaşam devinimi,hep var olma tutkusu sonunda acz ve zafiyetine yenilmesi... yüksek tempoda anlatılıyor-enterasan

  • Adnan Özbay  30/12/2015 00:24:31

   Laurent Gaude'nin "Medea Kali" adlı oyununu iki yıl önce izledim. Oyunun çevirisini yapan ve oyuncu olarak oynayan Zeynep UTKU'nun performansına hayran kaldım. fırsat yaratmaya çalışın ve bu oyunu izlemeçalışın. Stüdyo Sahne atmosferinde bire bir oyuncuya yakın izleyeceğiniz bu oyun size değişik duygulara sürükleyecektir.