Jennifer'in Düğünü / Osman Gazi


JENNİFER'İN DÜĞÜNÜ / OSMAN GAZİ

      (1 Perde / 1 Saat 20 Dakika)JENNİFER'İN DÜĞÜNÜ / OSMAN GAZİ
İlk Oynama Tarihi: 22 Nisan 2016

Kayı Boyu'nun beyi Osman'ın hem kayın pederi, hem piri olan Şeyh Edebalı, yakın zamanda kurulacak ve devamında neredeyse yedi yüz yıl cihana hükmeden bir imparatorluğa dönüşecek olan Osmanlı Devleti'ne Osman Bey eliyle nefes ve can vermiştir. Böylece imparatorluğun maddi ve manevi temelleri sağlam bir şekilde atılmış, dışarıdan gelecek tüm tehlikeler bu iman, inanç ve zeka ile bertaraf edilebilmiştir. 

Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. Bilecik Tekfuru Digenis, Yarhisar Tekfuru Dukas’ın kızı Jennifer ile evlendirilecek, düğüne davetli olarak gelen Osman Bey, pusu kurulup öldürülecektir. Düğün gecesi için Bizans’ın kendi içinde de ayrı bir tezgah kurulur. İnegöl Tekfuru Nikola ve General Muzalo’nun kimsenin bilmediği bambaşka planları vardır. 

Düğüne davet için elçi olarak gönderilen Mihail dayanamaz ve eski dostu Osman’a kurulan tuzağı anlatır. 

Osman tuzağı tersine çevirecek zekice bir plan yapar. Kadın kılığına sokarak düğüne getirdiği askerleri sayesinde pusuyu bertaraf eder. Aynı anda hem Bilecik Kalesinde, hem düğün alanında başlayan savaş Osman Bey'in zaferiyle sonuçlanır. 

Not: 8 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.OYUN FOTOĞRAFLARI
  • umut  24/02/2018 14:09:14

   özellikle tarihe ilgi duyanlara kesinlikle tavsiye ederim

  • Mahir TABAK  13/10/2017 18:02:44

   Oyun Ankara'ya geldiğinde izledim. Tekrar gelmesini dört gözle bekliyorum. Oyunculuk, müzik, kostüm, efekt, senaryo... her şeyi ile mükemmel oyundu.

  • onur yazıcı  21/01/2017 23:49:56

   İskender Pala kalemi o kadar güçlü bir yazar ki ne yazsa okurum.Tiyatronun kapısına geldiğimde yazan adı gördüğümde ağzım açık bir şekide oyunu beklemek kaldı..Evde kitabını okuduğum bir yazarın oyununu seyretmek çok ayrı bir keyif..Keşke bu oyunu da kitabını yazsa dedim..Mükemmeldi benim için

  • gizem süngü  18/01/2017 12:38:32

   güzel, etkileyici bir oyun. tarihseverler izlesin

  • Cengiz Efe  10/12/2016 15:03:01

   Oyunu Cevahir'de izledim. Osmanlı tarihine meraklı olanlar için güzel bir seyirlik olmuş. Bizanslılar sahnesini beğendim. Mihail'in Osman'a planları anlattığı sahneyi çok beğendim. Akıcıydı, oyunculuklar etkileyiciydi. Savaş sahnelerinde bazı yerler yapmacık gözükse de yine de başarılıydı. Osman'ın amcasını öldürdüğü sahne de güzeldi. Herkese emekleri için teşekkürler.

  • Nilgün Mutlu  21/10/2016 13:41:21

   Güzel bir oyundu, yazım dili olarak bu kadar zorlayıcı olan bir eserin, oyunlaştırılmış olabilmesi bile çok hoşuma gitti. Oyunda farkı hissedilen oyuncular vardı, tek tek yazmak isterim, çünkü özellikle cengaverler ve kadın savaşçılarda ciddiyetten uzak oyuncular gördüm. Göker Ersivri, Can Sözeri Mihail Osman sahnesi harikaydı. Birbiri ile bu kadar uyumlu, iyi oyuncuların sahnesi olması harika olmuş. Bizanslılardan Eray Cezayirlioğlu'nu beğendim ek olarak. Teşekkürler...

  • Mehmet Hakan Gülşen  15/10/2016 14:38:59

   tek kelimeyle harika bir oyundu. oyuncular, müzikler, kostümler, sahneler hepsi muhteşemdi. ayrıca oyuncular oldukça mütevazi ve güler yüzlüydüler. oyun gittiğim sahneye tekrar gelince bir kez daha gideceğim. herkesin emeklerine sağlık.

  • Mehtap Katmer  12/10/2016 00:02:02

   Soluk almadan izlediğim, muhteşem bir oyundu.Baştan sona ahenkle kurulmuş hitaplar, Osman Gazinin insanın içini ürperten ses tonu, harikulade oyunculuklar,tatmin edici savaş sahneleri ve tabi ki tüyleri diken diken eden Can Atilla müzikleri..Abimle akşam üzeri keyifli bir oyun seyretme fırsatını sunduğunuz için teşekkürler ve bu güzel ekibe tebrikler..

  • mbabacan  19/05/2016 11:10:54

   Gaziantep ilimize turneye gelmesi sayesinde bu mükemmel oyunu izleme fırsatı yakaladım. Daha ilk dakikasında gittikçe büyüyen çınar ağacı ve enfes müziğiyle sizi içine alıyor oyun.Savaş sahneleri tek kelimeyle muhteşem. Bizanslı generaller, Osmanlı bacıları ve askerleri, Orhan Gazi ve Jennifer rolündeki sanatçılar çok başarılı. Oyunu izleyince tam bir usta işi bir profesyonel işi diyorsunuz zaten. Işık, projeksiyon, fotoğraf ve koreografi için emek harcanmış, helal olsun. 10kere izleseniz de çok muhteşem zevk alacağınız fevkâlade harika bir gösteri. kesinlikle izleyin..

  • Burcu Baytaş  01/05/2016 12:22:12

   oyun tek kelimeyle muhteşem.sanki oyunu izlemiyorsun da kendin savaşıyormuş gibisin ya da ben tiyatroyu çok sevdiğim için kaptırmış olabilirim kendimi.Başrol oyuncusu başta olmak üzere Göker Ersivri ve diğer büyük usta oyuncular hepsi birbirinden güzeldi.Soluksuz diyebilirim.Bu ıyunu mutlaka izleyin derim.

  • zeynep nazan baykan  29/04/2016 23:11:40

   Osmanlı bu dönem in, güncel. Çok güzel bir reji,kafiyeli anlamlı hitabetler,güzel gençler, güzel sesler, pırıl pırıl bir oyun. Emeği geçen herkesin eline sağlık. Hükümetten de olumlu puan alacaktır. Tiyatromuza özellikle Türk Tiyatrosoun en önemli bileşenlerinden biri olan devlet tiyatrolarımızın, her şeye rağmen kaliteyi düşürmemesi, bu işe gönül vermişliğin delili. Herkesin desteklemesi lazım, Özellikle siyasilerin. Ellerinize sağlık.

  • Rezzak Aklar  09/04/2016 18:32:11

   Dt.Kurumumuza hayırlı uğurlu olsun.