Huzur


HUZUR

      (1 Perde / 1 Saat 10 Dakika)HUZUR
İlk Oynama Tarihi: 4 Ekim 2016

İkinci dünya savaşının çıkmasına saatler kala Mümtaz, hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan’ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkar. İlaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında geçirdiği son bir senenin olayları, bu olaylara etki eden tüm kişiler, hayatını şekillendiren her şey zihninde yeniden, aynı şiddetle canlanır. Sevdiği kadın Nuran, intiharıyla Nuran’la ilişkilerinin bitmesini fitilini ateşleyen Suat, ailesini kaybettikten sonra kendisini himayesine alan, amcaoğlu İhsan ve eşi Macide, eski musiki, edebiyat, İstanbul… Mümtaz düşle gerçek arasında gidip gelirken aşkı, hayatı ve ölümü yeniden sorgulamaya başlar. Yanı başındaki savaş tehdidi altında, çağının aydını olarak Mümtaz, bir yandan bireysel sıkıntılarıyla toplumsal sorumluluklarının arasında sıkışmıştır huzur, Mümtaz’ın huzuru arama hikayesidir.Not: 8 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.

Uluslararası 5. Geleneksel Tetova Tiyatrosu Festivali
En iyi yönetmen M. Nurullah Tuncer
En iyi kadin oyuncu Damla Ece Dereli

XVII Direklerarası (İstanbul) Seyirci Ödülleri
Tasarım Ödülleri
Sahne Tasarımı: Behlüldane Tor

5. Ekin Yazın Dostları  Tiyatro Ödülleri  (2016-2017)
Sahne Tasarımı Behlüldane Tor


OYUN FOTOĞRAFLARI
  • Hilal Nur Sayman  07/04/2018 10:15:53

   Tanpınar'ın zaman kavramı bir oyuna ancak bu kadar yansıtılabilirdi. Mümtaz'ın her karakterin söylediklerine dudaklarıyla eşlik etmesi Huzur'un romanlıktan çıkıp tiyatro olabileceğinin en güzel ispatı olmuş.

  • Berna Akbas  31/03/2018 00:39:28

   Dekorun şahane olması harika olduğu kadar Usküdar stüdyo sahnede sahnenin içinde gibi izlemek ayrıca şahaneydi.. Tüm ekibi tebrik ederim..

  • Şenay Koca  17/03/2018 00:14:56

   Tanpınar'ı tanıyan ve Huzur romanını okuyan bilir Huzur adlı oyunun nasıl bir görsel,işitsel şölenle yazarın dünyasında seyirci okuyucuyu eşsiz bir düş yaşattığınızı...Süslü sözcükler değil bunlar yalnızca gerçekler...Emeği geçen herkese selam ve sevgiler Zonguldak'tan...Sevgili Kenan Işık'a da acil şifalar.

  • fırat acar  12/01/2018 01:47:46

   Hayatımda gördüğüm açık ara en iyi dekor ve izlediğim en iyi oyundu. Ben de kitabını okumaktan çekinenlerdendim. Artık okumam kesinleşti. Sonra izlemek için bir kere daha geleceğim. Teşekkürler Kenan Işık!

  • Deniz ceylan   17/12/2017 00:49:11

   Sahnenin ne kadar harika olduğu ödüllerle ve yorumlarla sıkça dile getirilmiş ancak tekrarlamakta fayda var ''Sahne, dekor muhteşem!'' Yalnızca sahneyi görmek için bile gidilecek kadar güzel. Oyun da elbette çok güzeldi; geçişler, müzik ve tabiki oyunculuk. Kesinlikle bu sezon izlenecekler listelerinde başta olması gereken bir oyun. Çıktığımda hemen kitabı almalıyım diye düşündürdü.

  • Mertcan K  02/11/2017 03:39:25

   şuana kadar gördüğüm en iyi sahneydi, dekor resmen harikaydı, kesinlikle izlenmesi gereken bir oyun.

  • onur yazıcı  21/01/2017 23:45:14

   Koltuğuma oturup sahneye ilk baktığım anda müthiş etkilendim.Kitabını okumaktan hep korkmuş biri olarak oyununu izlemek beni heyecanladırdı..Kenan Işık'ın oyunlaştırdığı bu tiyatro sizi kitabını okutmaya sevk edecektir..Çünkü ben Huzur'u muhakkak okuyacağım

  • Durukan Azizoğlu  31/12/2016 21:12:22

   Önce dekorun görkeminden ve biraz fazlaca teferruatlı olmasından etkileniyorsunuz. Sonra oyuncu bolluğu dikkatinizi çekiyor henüz oyun başlamadan. Özenli dekorun arasından karakterler bir bir canlanıyor ve Tanpınar'ın ustaca serpiştirilmiş cümleleri onun zamanından bize kesitler verip bizi bugünde düşünmeye sevk ediyor. Oyunun durağan olduğunu iddia edenlerin aksine bu söylentiler yalnızca oyun genelindeki fikirlerin bu tür izleyicide bir tesiri olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Ezcümle bu oyunu izleyiniz.