HAMLET MAKİNESİ

      (1 perde / 1 saat 20 dakika)HAMLET MAKİNESİ
İlk Oynama Tarihi: 10 Mayıs 2014

Heiner Müller’in, Avrupa tiyatrosunda, yazarlık, dramaturgi ve performans alanlarında   belirgin bir etki ve değişim yaratan ünlü eseri “Hamlet Makinesi”, post-dramatik   tiyatronun başlıca örnekleri arasında yer alır. Oyun, Shakespeare’in başyapıtı   Hamlet’ten yola çıkarak, geçmişle hesaplaşma çabası üzerine kurulmuştur. Ele alınan   geçmiş, ardarda iki dünya savaşı geçiren Avrupa’nın kanlı tarihidir. Bu taşlaşmış  geçmiş, komünist sistemi de içeren bir hayalet gibi Hamlet’in karşısında yer alır. Geçmişten beslenen ve bireyi kuşatan sistem,  farkındalığı arttıkça tutsaklaştığını anlayan bütün kadın ve erkekleri abluka altına almış, tuzağa düşürmüş, makineleşmeye  zorlamaktadır. Makineleştikçe çok daha kolay sakatlanan bedenlerin ve bu bedenlere  sıkışıp kalan ruhların acısını, oyun içinde oyun vurgusuyla, yer yer ironik bir üslupla  sahneye taşıyan oyun, katmanlı yapısıyla seyirciyi de önyargılarından arınmaya, farklı   bir serüvene katılmaya çağırmaktadır…

Not:12 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.


Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü Türkan Kahramankaptan Ödülleri
En İyi Yönetmen Ayşe Emel Mesci

Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü Türkan Kahramankaptan Ödülleri
En İyi Genç Kuşak Oyuncu Sema Kuray

Yeni Tiyatro Dergisi
Yılın Yönetmeni Ayşe Emel Mesci

Yeni Tiyatro Dergisi
Yılın Sahne Tasarımı Efter Tunç 


Yeni Tiyatro Dergisi 
Yılın Işık Tasarımı Yakup Çartık


Ekin Yazın Dostları
Erkek Oyuncu Hakan Meriçliler
OYUN FOTOĞRAFLARI
  • Can Kılınç  24/04/2016 18:55:16

   Gayet güzel bir oyun. Makyajları ve müzikleri çok beğendim. Etkileyici bir oyun kesinlikle tavsiye ederim...

  • FİKRET METE  14/04/2016 18:32:43

   SÜPER TEK KELİMEYLE

  • mustafa  30/03/2015 17:06:08

   Oyun tek kelime ile harikulade. Tiyatro severlerin muhakkak izlemesi gerekir. Oyunda emeği geçen herkesi tebrik ederim. ..

  • Nurdan Çakır  30/03/2015 01:18:07

   bu oyunda Cevahir Sahnesinde bi an önce görmek istediğim oyunlardan. artık gelseniz ya Avrupa taraflarına :)

  • Fatma Karahan  19/01/2015 01:04:57

   Cok calisilmis ama bir o kadar da iyi yonetilmis bir oyun. Ust duzeyde oyunculuk ve performans. Bol sembollu, biraz bilgi gerektiyor. Ama oyuna kendinizi birakin be gosterinin tadini cikarin. Avrupa`da turneye gider... Tesekkurler...

  • Fahriye  16/10/2014 01:02:30

   Shakespeare 'in sözleri, etkileyici şarkılar, karışık kapalı bir anlatım ama muhteşem bir sunum ve de kurgu. Modern ötesi tiyatro ne demek anlarsınız. Zamanımıza, hatta yer yer ülke yönetimimize göndermeleri olan muhteşem bir oyun. Klasik kurguya alışık bizler için biraz kafa patlatılması ve de dikkat edilmesi gereken güzel bir çalışma olmuş. Yönetmenin ellerine oyuncuların yüreklerine sağlık.

  • vedat yaprak  08/10/2014 12:40:40

   post modern oyunu gördüm, ben çok sevdim. anladığını anlat dediler savaşların kötülüğünü gördüm dedim. para babalarının dünyada savaşlara neden olduğunu ve halen hesap vermediklerini gördüm dedim.mesaj kaygısı olmayan bir oyundu dedim isteyen istediği mesajı görür dedim.hakan Meriçlilerin o güzel oyunu nu gördüm daha ne göreyim dedim.bütün oynayanlar çok güzel ve başarılıydılar dedim. müzikler mühtişti dedim. sadece oyun bittiği zaman oyunun bittiğini anlayamadım dedim.

  • Vedat Monkul  21/09/2014 22:46:50

   Çok titiz bir çalışma ve sarfedilen çok büyük bir emek. Oyun bittiğinde kendinizi çarpılmış gibi hissediyorsunuz.